E-Ticaret Türkiye’nin Cari Açığını Kapatıyor

E-Ticaret Türkiye’nin Cari Açığını Kapatıyor


Yapılan araştırmalar, Türkiye’de son yıllarda hızlı büyüme kaydeden e-ticaret pazarının yıllık hacminin 12 milyar dolara yaklaştığını ortaya koyuyor. Bu rakamın 2018 yılına kadar 20 milyar dolar seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türk e-ticaretinin yükselmesinde yurtdışından Türk üretimi gıda, giyim ve aksesuar ürünlerine talebin artması büyük rol oynuyor. Farklı ve zengin çeşitlikteki ürünlerin ve hizmetlerin güvenli, hızlı ve ekonomik bir şekilde tüketiciler ile buluşmasında önemli rol oynayan e-ticaret, her geçen gün büyümeyi sürdürüyor. E-ticarette yapılan tüm işlemlerin online ortamda kayıt altında olması ekonomide kayıt dışılığı azalttığı gibi haksız rekabetin de önüne geçiyor. E-ticarette her işlemin şeffaf bir şekilde yapılması, vergisel anlamda devlet gelirlerinin artmasına katkı sağlıyor. 2015 yılında dünya çapında 1 trilyon 700 milyar dolara yükselmesi beklenen e-ticaret hacminin Türkiye’de de son yıllarda ciddi bir büyüme yakaladığı göze çarpıyor. Türkiye’deki e-ticaret hacmi ile ilgili hazırlanan son raporda e-ticaret sektörünün yıllık yüzde 35’lik bir artışla 12 milyar dolar büyüklüğe ulaştığı belirtiliyor. Araştırmalar, Türkiye’nin toplam perakende harcamalarında yüzde 1.6 paya sahip olan e-ticaretin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceği ve ekonomi içindeki payını artıracağını söylüyor.

Türkiye’nin cari açığını kapatmada e-ticaret sektörünün önemli bir rol oynayacağını ifade eden buypasa.com Genel Müdürü Gökhan Altıner, “Cari açığı kapatmanın yolu, dışarıdan sermaye girişi sağlamak. Bu noktada e-ticaret sektörüne önemli görev düşüyor. Türk e-ticareti yurt dışına açıldığı takdirde cari açık rakamlarının daha da azalacağını öngörüyoruz” dedi.

Türk e-ticaret sektörünün rotasını yurt dışına çevirmesinin cari açığın düşmesi noktasına etkili olacağını belirten Altıner, “Türk e-ticaret siteleri yurt dışına ürün ve hizmet satışı gerçekleştirdiği takdirde ihraç ettikleri mal ve hizmetlerden elde ettiği gelir, ülkenin yurt dışından ithal ettiği mal ve hizmetlere yaptığı ödemelere yaklaşmasına yardımcı olacak. Bu durum da cari açıktaki makasın kapanmasını sağlayacak” diyerek sözlerini tamamladı.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle