Elektro Gitar ve Türleri

Elektro Gitar ve Türleri


Elektro gitar, sesini manyetikleri aracılığı ile elektrik akımına dönüştüren ve bir amplifikatör ile bu akımdan ses elde edilmesine olanak tanıyan bir gitar türüdür. Yarattığı sinyalin değiştirilebilir olması ve zamanında bir devrim niteliği taşıyan yükseklikte bir sese sahip olması nedeniyle, kullanım alanı çok genişlemiştir.

Elektro Gitar Türleri

Katı (Solid) Gövdeli
Katı gövdeli gitarlar, masif gövdeye sahip, sesin doğal yollardan (gitardaki boşlukta yankılanarak) yükselmesine izin vermeyen tipte gövdelere sahip gitarlardır. Yüksek çıkış gücü olan ses kaynaklarının olduğu yerlerde (konser salonu gibi) geri beslemeyi en aza indirgeyen gövde türüdür.
Fender firması, Strocaster ve Telecaster modelleri ile bu tip gövde yapımına katkıda bulunmuştur.

Boş (Hollow) Gövdeli
Boş gövdeli gitarlar bir yükselticiye gereksinim duymaksızın zengin ton çıkarabilen gitarlardır. Aynı zamanda kıvrımlı üst yüzeyleri ile “Archtop” adını da alır. Her ne kadar bu özelliğe sahip olsalar dahi, bu gitarlar da manyetiklerle kullanılmaktadır. Üst ve alt tahta plakları bir parçadan oyulmuş yahut ısı ile preslenmiş tahtalar olabilir. Bu tip gövdelerde keman ailesindeki gibi f delikleri bulunabilir. Bu tarz gövdeyi 1890 da tasarlayan ve dünyaya tanıtan Gibson firmasıdır.

1960’lardan sonra iyiden iyiye artan ve günümüzün en bilindik enstrümanlarından biri haline gelen elektro gitarlara ve tüm aksesuarlarına uygun fiyat seçenekleriyle https://buypasa.com adresinden ulaşabilirsiniz. Vade farksız taksit imkanı, en uygun fiyat garantisi, güvenli ödeme seçenekleri ve ücretsiz kargo fırsatı ile satın alabileceğiniz ürünlere, hızlı teslimat seçeneği sayesinde çok kısa bir süre içerisinde kavuşabilmektesiniz. Dilerseniz kapıda ödeme seçeneğini seçip, ürünü teslim aldıktan sonra ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle