Online Tüketiciler Yılda En Az 1 Kere E-Ticaret Mağazalarına Uğruyor

Online Tüketiciler Yılda En Az 1 Kere E-Ticaret Mağazalarına Uğruyor


RJMetrics araştırmasının sonuçları gösteriyor ki, online tüketicilerin yalnızca 3’te 1’i bir yıl içerisinde ikinci kere tekrar alışveriş yapıyor. Bu da pazarlamacıların, tüketicileri ellerinde tutmak ve tekrar satın almaya yönlendirme çabalarının boşa gittiğini gösteriyor.

Araştırma sonuçlarını iki şekilde okumak mümkün. Birincisi; pazarlamacılar, müşterilerini tekrar alışverişe yönlendirmek konusunda başarısız oluyorlar. İkincisi ise; müşteri ne yaparsanız yapın zaten tekrar alışveriş yapmaya niyetli değil, o yüzden bütün bu tekrar alışverişe yönlendiren uygulamalar aslında gereksiz zaman ve emek kaybı. Ancak, eğer müşterilerinizi geri getirebiliyorsanız ve tekrar alışveriş yapmalarını sağlayabiliyorsanız, gerçekten çok önemli bir noktayı yakalamışsınız demektir.

RJMetrics araştırması 176 e-ticaret şirketini ve 18 milyondan fazla tüketicinin davranışlarını kapsadığı için global ölçekte düşünülebilir. Araştırmanın önemli bulgularından birisi, yıl içinde tekrar alışveriş yapan %32’lik kesimin %53’ü, yıl içinde üçüncü alışverişini de yapıyor. Üçüncü alışverişini yapanların dördüncü alışverişlerini yapma ihtimali ise daha da artıyor. Yani tüketiciler, bir e-ticaret mağazasından tekrar alışveriş yapmaya başladıklarında bir döngüye giriyorlar ve giderek daha sık alışveriş yapmaya başlıyorlar. Pazarlamacıların bu noktaya çok dikkat etmeleri gerekiyor. Tekrar alışveriş yapmış bir müşteriyi bir sebep yüzünden online mağazadan kaçırmak, kısa vadede bir değil, üç veya dört alışverişe bedel bir kayıp oluşturuyor. Orta ve uzun vadede bu kayıp çok daha yüksek boyutlarda.

Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise, başarılı e-ticaret şirketlerinin her zaman uzun dönemli müşteri ilişkilerine ağırlık vermeleri. Araştırmada incelenen e-ticaret şirketlerinin en başarılı üst çeyrektekilerinin müşteri yaşam değeri, diğer dörtte üçlük kısımdan yüzde 79 daha fazla.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle