Sanal Pazar Sitelerinin Avantajları

Sanal Pazar Sitelerinin Avantajları


Sanal pazar, genel olarak alıcılar ile satıcıların üçüncü bir taraf tarafından elektronik ortamda bir araya gelmesi ve bu şekilde e-ticaretin gerçekleşmesine olanak veren bir e-iş modeli olarak tanımlanabilir.

Sanal pazar sitelerine pek çok alıcı ve tedarikçi üye olmaktadır. Bu şekilde binlerce ürün alıcı ile buluşmaktadır. Yapılan elektronik ticaret son kullanıcıdan (tüketiciden) son kullanıcıya yönelik olabileceği gibi (C2C), bir işletmeden son kullanıcıya yönelik de (B2C) olabilmektedir.

Sanal pazarların özelliklerine baktığımızda;

1.Sanal pazarlara aynı anda binlerce kişi girdiği için teknik altyapının ve kullanılan yazılımın bu yoğunluğa uygun olması gerekmektedir.

2.Sanal pazarlarda uçtan uca ticari zincir söz konusudur. Bu ticari zincirin neticesi olarak da karşımıza siparişlerin takibi, ulaştırılması, faturalama, stok takibi gibi geniş bir alan çıkmaktadır. Bu alanların sisteme entegre edilmiş olması alıcılar ile satıcılar arasında yapılan elektronik ticaretin devamlılığı için öncelikli olduğundan, elektronik pazaryerlerinde satıcıların, alıcılara belirli bir standart dahilinde mallarını sunma, diğer binlerce ürün arasından bulunma imkanı sunması, yapılan işlemlerin ve diğer faaliyetlerin takibinin yapılabilmesi gerekmektedir.

3.Kullanıcı kayıt ve yönetimi konusunda sanal pazardaki sistemlerin kullanıcıya yönelik, basit ve anlaşılır bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir.

4.Sanal pazarın, konuya göre, fiyata göre ya da kampanyaya göre bir filtreleme sistemi olması gerekmektedir. Bu şekilde alıcıların, satıcılara ulaşması çok daha kolay bir şekilde sağlanacaktır.

Konuyla ilgili tüm detayları tecrübe etmek isterseniz, bu anlamda ülkemizdeki en büyük sanal pazarlardan biri olan https://buypasa.com ‘u ziyaret edebilirsiniz. %0 satış komisyonu, ücretsiz sanal mağaza, ücretsiz sanal pos gibi ezber bozan kampanyalarla e-ticaret sektörüne hızlı bir giriş yapan bu sanal pazar platformu, ücretsiz kargo ve hızlı teslimat olanaklarının dışında, birçok ürün kategorisinde en uygun fiyat garantisi sunuyor.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle