Twitter, E-Ticaret Sitesine Dönmeye Hazırlanıyor

Twitter, E-Ticaret Sitesine Dönmeye Hazırlanıyor


Twitter CEO’su Dick Costolo’nun istifasının ardından Twitter’da yeni bir dönem başlıyor. Para kazanabileceği kanalları yeniden gözden geçiren şirket, iyiden iyiye e-ticaret sitesine dönmeye hazırlanıyor. Sunduğu içerikler yoluyla ilgili ürünler hakkında fiyat ve özellik bilgisi vermeye başlayacak olan mikro blog sitesi, daha sonra bu içeriklerden komisyon almaya başlayacak.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta 2009’dan beri CEO’luk görevini üstlenen Dick Costolo istifa etmiş, bu karar deneyimli yöneticinin, hissedarları yeterince memnun edemediği için istifa etmeye zorlandığı dedikodularını başlatmıştı. Dedikodular hiç de asılsız değil gibi görünüyor zira Twitter, Costolo’nun ayrılığından hemen sonra yeni kaynak arayışlarına başladı bile.

Twitter yeni reklam stratejisi kapsamında kullanıcılara “ürün sayfaları” sunmaya hazırlanıyor. Kullanıcıların Twitter’da yaptığı aramalar veya takip ettiği kişilerin tweetlerinden ulaşacağı bu ilgili sayfalar, söz konusu ürünle ilgili bilgi ve satın alma detaylarını gösterecek. Twitter yeni e-ticaret yönteminin ilk örneğini, kasım ayında filmi de çıkacak olan The Martian kitabıyla gösterdi.

Twitter bu içerikler için ilk etapta üreticilerden komisyon almayacak. Ancak müşteri kazandıkça şirketin kendi payını istemesi kaçınılmaz. Yeni reklam yayınının genel kullanıma ne zaman sunulacağı ise henüz bilinmiyor.
Re/Code’un kendi kaynaklarına dayandırdığı ve TechCrunch’ın da desteklediği habere göre ise Twitter, Stripe veya PayPal’ın altyapısını kullanarak kullanıcıların sosyal ağ üzerinden kredi kartları ile ödeme yapmalarını mümkün kılacak bir anlaşmaya imza atmak üzere.

Henüz Twitter’ın T-ticaret’i ne şekilde hayata geçireceği kesinlik kazanmış değil ama görünen, Twitter’ın satış yapmak isteyen firmalara pazar yeri bir yapı sunacağı. Twitter ile entegre olacak bu pazar yeri markaların kendi ürünlerini sergileyecekleri ve kullanıcıların da pratik bir şekilde satın alma gerçekleştirebilecekleri bir yapı olması yüksek bir ihtimal.

+ Yorum bulunamadı

Yorum Ekle